ممیز صفر

 امروز حالم زیاد خوب نبود و می خواستم نامه ای را که برای مادرم نوشته بودم را توی وبلاگ بگذارم. وقتی که وبلاگ را باز کردم خیره به صفحه مانده بودم. به جرم تخلف در توافقنامه پرشین بلاگ، وبلاگ من را حذف کرده بودند. البته قبل از حذف فـــ یلتر کرده بودند و در زیر تخلفی که نوشته بودند آدرس چند جا را داده بودند تا پیگیر رفع فیلتر باشم. این اقدام باعث شد اندکی در تصمیم ام صبر کنم و بعد اقدام به نوشتن پست بگیرم. تصمیمم را گرفتم تا یک داستان را هم به همراه نامه بگذارم. اول نامه را بخوانید که با روحیات این روزهای من آشنا شوید و بعد هم داستان. در مورد داستان فقط عرض کنم که قرار بود در مجله ی ناممکن منتشر شود ولی آنقدر منتشر نکردند که تصمیم گرفتم بگذارمش. 

■■■

گریه مثل دست های چروک خورده ات.

پارسال تابستان بود که وقتی دست هایت را گرفتم فهمیدم چقدر چروک خورده اند. فهمیدم بالاخره مادر پرانرژی که هفته ای یک بار از شمال می زد می آمد تهران و کرج، سالی یکبار انگلیس و سالی چند بار ترکیه، زودتر از این حرفها پیر شده. بغض کردم ولی هیچ وقت به تو نگفتم که بودنت در خانه چه وزنه ای بوده. وزنه ی بزرگی که الان هر کدام از ما در جایی از مسیر پیشرفت باشیم. نمی دانم این غرور من به خانواده پدری رفته یا مادری. حالا همین غرور باعث می شود که من هیچ وقت رودررو به تو نگویم که چقدر مهمی برایم. که اگر تو نبودی من چه می شدم. خسته شدم دیگر هر وقت آمدی آنقدر اینجا شلوغ بوده که نتوانستم با تو قشنگ خلوت کنم. هر دفعه آمدی آنقدر اینجا شلوغ بوده که کلافه ام کرده. خودت که دیگر می دانی چه اجتماع گریزی ام. خلاصه نشد که راحت دو نفری بنشینیم چای بخوریم و آهنگ گوش بدهیم و هی نگاهم کنی و بگویی این سری چند تا موی جدید سفید دارم.

دیشب وقتی مریم مسیج داد پُست فیس بوکم را خوانده ای و نشستی گریه کرده ای. خیلی حالم گرفته شد. نه اینکه حالم خوب بوده و بد جلوه دادم، نه اتفاقا حالم خوب نیست ولی نمی خواهم تو را ناراحت کنم مادرم. اتفاقا آن پست را تو خودت باید می خواندی ولی چرا به حال من گریه می کنی؟ مگر من چه گُلی به سرت زده ام که اینقدر ارزش داشته باشم. بعضی وقت ها تنهایی آنقدر عمیق می شود که دیگر هیچ چیزی جایش را نمی گیرد مادر. حال من خوب است و نه مشکل مالی دارم و نه دلم برای ایران تنگ شده، فقط خسته شده ام وگرنه هیچ چیزی وجود ندارد که بخواهد سلامت جسمانی من را به خطر بیندازد. من فقط از شلوغی خسته شده ام مادر. از خدا هم خسته شده ام. اگر تا 24 ساعت آینده معجزه ای که می خواهم نشانم ندهد برای همیشه قیدش را خواهم زد. یه سوال داشتم که همیشه ذهنم را مثل کرم خورده، چرا همیشه معجزات برای زمان های خیلی خیلی دوره؟ مگر ما با ابراهیم چه فرقی داریم که خدا برای ما معجزه نمی کند؟ من در این تنهایی نیاز به حضور یک حجم فرازمینی دارم که نیست. هم تنهام و هم دورم پر از آدم است. چرا دیگر زندگی مثل قبل نمی شود؟ همان خانه توی گرگان و همان آرامش بعد از ظهر هایش.

حالا من همان ساموئل پر انرژی سابق نیستم و پایم را بکنم توی کفش و چیزی را که می خواهم به دست بیاورم. یک تغییر می خواهم. از همان تغییر ها که از گرگان شد تهران و از تهران شد اینجا. امیدوارم که این نامه را هیچ وقت نخوانی مادر. اگر هم خواندی نباید گریه کنی چون نباید نگران پسری باشی که می خواهد هم مرد باشد و هم پسر خودت. 

■■■

شبح هاید پارک

 تقدیم به «پ» برای تمامیه خواب های تو در تواش 

 

به استرالیا رفتم. قرار بود مراسم سال نو را به صورت مستقیم گزارش کنم. اینکه از هوای برفی لندن یکدفعه وارد هوای تابستانی سیدنی بشوی حال و هوای من را حسابی تکان داده بود. از این سفر کاری استفاده کردم و به خانواده ام در ایران گفتم که آن ها هم بیایند. پدر طبق معمول نیامده بود. برادرم و خواهرم و مادرم فقط آمدند. خانواده بهزاد هم می آمدند. فیلم بردار گروه را می گویم. از زمستان وارد تابستان شدیم. امسال بر خلاف سال پیش قرار بود ساعت چهار بعد از ظهر سال تحویل شود. ساعت گرینویچ را مبدا گذاشته بودند تا همه ی جهان در یک ساعت مشخص جشن بگیرند. لطفش هم بیشتر بود. چون می توانستیم در لحظه ی تحویل سال تنی هم به آب بزنیم.

سیدنی گرم و دل انگیز بود. دیدن دخترهای بلوند استرالیایی با کوالاهایی که در آغوششان داشتند. با شلوارک های جینشان، حال و هوای ما را  که از لندن برفی و کسل و غم انگیز آمده بودیم را دگرگون کرده بود. وقتی به سیدنی رسیدم فهمیدم که تمام دوستانم از ایران آمده اند. آمده بودند تا من را سوپرایز کنند. حتی رضا که هفته ها از خانه اش بیرون نمی آمد.

به محل جشن که رسیدیم کلی آدم جمع شده بود. با شلوارک و پیرهن نخی ام از استیشن شبکه بیرون آمدم جمعیت یک صدا فریاد زدند. گلناز را دیدم. انگار او هم از ایران آمده بود به ساعتم نگاه کردم. هنوز 2 ساعتی وقت بود. گلناز با لبخند ملیحی نگاهم می کرد. این اسب وحشی این همه راه آمده بود تا باز بگوید من را نمی خواهد؟ از سورنا پرسیدم چرا بابا نیامد؟ ممنوع الخروج بود.. واژه ای که 8 سال است یدک می کشمش. دلم برای ترس از پدر تنگ شده بود. پدری که روز به روز مفهومش برای من انتزاعی تر می شد. پدری که هر غروب خسته از کار بر می گشت و من توی اتاقم پای کتاب هایم بودم. هیچ وقت کتاب ها نمی تواند جای پدر را پر کند. بعد از آن هم شبکه جای کتاب ها را گرفت و این چرخه آنقدر تکرار شده که به پدر رسیده. ولی پدر نیست.           

لبخندی زدم و بچه ها را بغل کردم. بعد از این همه مدت که نمی دانم چند سال شده بود می دیمشان. آمده بودند من را سوپرایز کنند. مارک تهیه کننده و کارگردان شبکه گفت که آماده باشم تا بروم روی خط.  شمارش معکوس ...

ده...

شبکه ای که هیچ وقت جای پدر را نمی گرفت.

نه...

گلناز، اسب وحشی من...

سه...

شبکه ای که هیچ وقت جای گلناز را پر نکرد.

دو...

پدر، مفهومی که دیگر بعد خارجی نداشت.

یک...

من از سواحل سیدنی در خدمت شما هستم. جاتون خالی اینجا حسابی گرمه. جای تک تک شما خالیه. در کنار من کلی استرالیایی جمع شدن و منتظرن تا سال تحویل بشه و شیرجه بزنن توی آب، البته باعث خوشحالیه که بگم یه عالمه دلفین در کنار ساحل منتظرن تا مردم رو سواری بدن.

گلناز در ردیف اول با بیکینیه سرمه ای ایستاده بود. چشمک می زند. آمده که حس کنم چقدر بدبختم؟ بگوید هیزم؟ دفعه ی اولی که توی میهمانی همدیگر را دیده بودیم، چشمانم از هیزی در آمده؟ اینکه یک بار شب سال نو به من زنگ زده و من اشتباهش گرفته ام؟ گلناز اسب وحشیه من. اسبی که همیشه یال هایش را تکان می داد. جلوی من شیهه می کشید و هیچ وقت اجازه نداد رامش کنم. گلناز مفهومی از زندگی در روزهای سختی که نیاز به بودنش بود ولی تاخت و رفت. مادیانی که بدون من رفت. کم کم ساعت چهار رسید. هوا آنقدر گرم بود که عقربه های ساعتم داشت خم می شد. یک چیزی در درونم خراش بر می داشت. سومین عشقی بود که نباید به آن می رسیدم. افسوس که چراغ سبز من برای او قرمز چشمک زن بود.

شمارش معکوس شروع شد.

ده...

سال نوی دیگری که پدر نبود.

نه...

گلناز اسب وحشی من.

سه...

سالهایی که گلناز در من خشک نشد.

دو...

پدر که مفهومی انتزاعی شده بود.

یک...

 

سال در تمامیه جهان در یک ثانیه تحویل شد. برنامه تمام شد. بچه ها خواستند بروند پارک بنشینند چای بخورند و سیگار بکشند. خیابان سربالایی بود که گلناز روی مرتفع ترین نقطه ی آن ایستاده بود. به بهزاد گفتم: «نمی تونم، شیب زیاده ». بهزاد من را سوار استیشن شبکه کرد. ماشین حرکت کرد. ولی کش می آمد. جلویش می رفت و من هنوز در پائین ترین نقطه ی خیابان به گلناز نگاه می کردم. پیاده شدم که بروم. در یک لحظه هوا ابری شد و برف بارید. پاهایم یخ بسته بود و قدم از قدم برداشته نمی شد. رضا رسید. با ماشین یشمی اش. سوار شدم. دوباره هوا گرم شد. گفت که شیب زیاد است و باید از کوچه های فرعی رفت. گفتم: «مگه بلدی اینجاها رو؟»

«آره که بلدم. یکم جلوتر میدون ولی عصرِ»

ولی عصر؟ چقدر آشنا بود اینجا. اینجا تهران بود. من اصلا استرالیا نبودم. سر در نمی آوردم. رضا خندید. قهقهه می زد: «سامان خیلی خری. تازه فهمیدی؟»

نه امکان نداشت. چگونه ممکن بود. پرواز من از لندن به سیدنی بود. چگونه این اتفاق رخ داده بود؟

«کودتا»

سرم گیج بود. بچه های دانشگاه دور میدان ولی عصر جمع شده بودند. از ماشین پیاده شدم. دستم را کشیدند تا ببرندم کافه گودو ولی گلناز منتظر من بود. باید می رفتم.

«رضا قرار بود کدوم پارک بریم اخوی؟»

رضا دستم را کشید: «بزارین ببرمش. ولش کنین عاشق شده.»

دوباره سوار ابوقراضه ی رضا شدیم. چند خیابان بالا پایین رفتیم. گلناز را دیدم، با شال حریری که دورش کشیده بود.

«رضا اوناهاشن. نگه دار... بذار پیاده شم...»

«سامانِ خر ساکت باش. دو دقیقه دندون رو جیگر بذار... یه راست می ریم پارک... قراره همه اونجا جمع شن»

رسیدیم پارک... دور میدانی نشستیم که وسطش فواره ای بود. مجسه ای که در وسط میدان و بالای یک سکو ایستاده بود و دست راستش را طرف من گرفته بود. به رضا می گویم: «این کدوم ساختمونه؟» به پشتم اشاره می کنم. می گوید: «وزارت امورخارجه ست دیگه». این همه تغییر؟

«رضا کاش می ذاشتی پیاده باهاشون می اومدم»

«نه خره. تو نباید باهاش قدم بزنی. کنارش که راه بری کم میاری، همیشه باید بری ازش جلوتر یهو جلوشو بگیری.»

موبایلم زنگ خورد. بابا بود. «الو بابا کجایی؟ تو چرا نیومدی؟»

صدایش گرفته بود: «مامانت اونجاست؟ می تونی گوشیو بدی بهش؟»

«بابا من یه جای دیگم، مامان اینا تا چند دقیقه دیگه می رسن. سال نو مبارک.»

«مرسی عزیزم. سال نوئه توام مبارک.»

«تو چرا نیومدی؟»

«کجا؟»

«بیرون؟»

«ممنوع الخروجم عزیزم. نمیشه که اومد.»

«بابا من برگشتم تهران... ما الان... رضا کجائیم؟»

رضا چهره اش را درهم کشید. «خیابون کالج. روبروی کاخ سنت ماری»

بابا یه لحظه صبر کن: «رضا کجائیم؟»

می خندد... «گفتم که»

«کدوم کشوریم؟»

«استرالیا»

بدنم شروع کرد به کش آمدن. همه شان دروغ گفته بودند. من ایران نبودم. من ولی عصر نبودم. من در هاید پارک نشسته بودم. حالا به وضوح کاخ سنت ماری را می دیدم. فواره های وسط پارک را. صدای پدر می آمد که می خواست با مادر حرف بزند. گوشی را بردم سمت مامان. ولی مامان نخواست که صحبت کند. نمی دانم چرا.

«بابا دلم برات تنگ شده، کاش بودی اینجا. کاش همون موقع اومده بودی بیرون»

«سامان تو که همیشه قوی بودی. حالا بعدِ این همه وقت فیلت یاد هندوستان کرده؟ جلوی این همه آدم داری آبروی منو می بری که... حالا که معروف شدی؟»

بعد انگار که صدای پدرم قطع شد. کل هاید پارک در سکوتی عظیم شناور بود. انگار برای ثانیه هایی طولانی همه چیز از جنبیدن ایستاد. انگار کسی در خانه مان در تهران فریاد می زد.

«هنوزم فعالیت می کنی؟ زنت کجا رفته؟ نباید با پسرت در ارتباط باشی...» انگار یکی داشت پدرم را کتک می زد. بابا را می زد. کل هاید پارک دور سرم می چرخید.

دویدم سمت بهزاد. «بهزاد... بابامو گرفتن دوباره...»

بهزاد می زند زیر گریه. «بیا باهاشون حرف بزن بگو نزننش...»

بهزاد گوشی را نمی گیرد. گلناز دارد غر می زند که قول داده بودی گریه نکنی... چوب خط امسالت پر شده بود...»

«بابامه... دارن می زننش... یکی یه کاری کنه...»

گوشی از دستم افتاد و کش آمد. داشت آب می شد. خودم کف زمین کش می آمد و زوزه می کشیدم و همه دوستانم نگاهم می کردند. صدای موسیقی می آمد. قسمت زمستان از آهنگ چهار فصلِ ویوالدی می آمد... سرم را بلند کردم. سورنا ردیف اول ویلون می زد و سرم شل شد و پائین افتاد...

 

چند سالی است که هر روز به هاید پارک می آیم. دختران استرالیایی با کوالاهایشان می آیند پارک و قدم می زنند. گلناز را هم چند بار دیده ام که با شوهرش می آید پارک.

 

/ 6 نظر / 2 بازدید
یک آشنا که زود غریبه شد

وبلاگ جدید مبارک

پریا تفنگ ساز

به نظر من داستان خوبی بود چند تا جمله رو راحت می شد حذف کرد ولی خب حس تعلیق کار آدمو راغب به خوندن می کرد و اینکه مفهوم کش اومدن همراه با تصاویری که ازش ارائه دادی کاملا حس می شد. قسمت بعد از مربع هم به نظر من اگر نبود بهتر می شد.

الهام

عالی بود داستانت ساموئل! چیز دیگه ای ندارم بگم...

محمد حسینی مقدم

بوس از وبلاگ جدید. حاجی داستان جدید بذار